TALK TO US דברו אתנו

Have something to say? We would like to hear from you!

יש לכם משהו לאמר לנו?  אנחנו נשמח לשמוע מכם
 

 

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Blog בלוג

Writing a book

Daniel Ambash

 בס"ד

הצצה לספר החדש שיצא לאור ביוני 2014

המחברות: אילנה, אזמרה, אדרת ושירן אמבש

אישה בונה אישה הורסת

תיק פלילי חמור

ארבע נשים אוהבות

הסיפור האמיתי שלנו – ארבע נשים שאוהבות גבר אחד ובוחרות לחיות יחד.

קוראים יקרים, חשוב לנו לספר את הסיפור המיוחד שלנו אפילו שהרבה שנים הקפדנו לשמור אותו בסוד - הן מצד ש“אין הברכה שורה אלא על דבר הסמוי מן העין” והן מכיוון שהרגשנו שהכל קורה כל כך בהשגחה פרטית שרק מי שחי את הסיפור יכול להבין אותו. אך משמיים רצו אחרת ולמרות הרצון שלנו לחיות בצניעות ובשקט, השתלשלות של ארועים בלתי צפויים גרמו לסיפור האישי שלנו להתפרסם ברעש גדול לעיני כל. למרות הכאב של איבוד הפרטיות והמחיר היקר מאוד שאנו משלמים על פרסומו יכולנו בכל זאת להתנחם שהעולם נחשף לסיפור כל כך מיוחד ויפה אך הקיצוניות המעוותת של התקשורת, שסילפה את העובדות והפכה את הסיפור שלנו לסיפור אחר לחלוטין תוך התעלמות מגמתית ממה שלנו יש להגיד, גרמה לחילול ה’ והביאה אותנו להאמין שיש רצון מלמעלה שמאלץ אותנו לחשוף את הסיפור האמיתי כמו שבאמת קרה וליישר את המעוות.

שלא תבינו אותנו לא נכון, הסודיות לא התבטאה בכך שהבית היה בית סגור, אדרבה – הבתים שלנו היו תמיד פתוחים לכולם, תוססים מאוד, עם הרבה הכנסת אורחים שחלקם היו נשארים לגור איתנו תקופות ארוכות וחיינו המשפחתיים מתנהלים בשקיפות גמורה. בתים המוקדשים להפצת התורה וזיכוי הרבים, לא היה לנו מה להסתיר אך יחד עם זאת לא חשבנו שאנחנו צריכים לפרסם את עצמנו לעולם. לא חיפשנו לשכנע אף אחד לחיות כמונו או לפרסם את דרך חיינו כאידיאל. אע"פ שהרגשנו שאנחנו חיות חיים מבורכים מאוד ושבחרנו בדרך שהיא עצה נפלאה ומתאימה לדור הזה. הרגשנו נכון.

כל אחת מאיתנו הגיעה להחלטה הזו מהזווית האישית שלה, אחרי ניסיון חיים עשיר במקומות אחרים ואחרי שוידאנו שהלכתית האפשרות מותרת ביהדות.

למעשה בהתחלה לפני שהרשויות פירקו את המשפחה והדביקו בנו את הסטיגמה בתקשורת “הכת הירושלמית המתעללת” והגדירו את הבעל שלנו כ“ראש הכת” היינו 6 נשים שחיות יחד חיים משותפים עם איש אחד וילדינו.אחרי כל התלאות שעברנו שעצרו את הבעל שלנו, הילדים נלקחו למעונות של הרווחה, ושתי נשים עזבו: האחתS ’ - כחמישה חודשים אחרי המעצר והשניה – B אחרי כמעט שלוש שנים. למעשה נשארנו רק אנחנו: אלנה, אדרת, אזמרה, שירן.

אילנה: עולה חדשה מצרפת, למדה כינור, הצטיינה בלימודים בפיזיקה, מצאה את ייעודה בספורט ואומנות לחימה: הפכה בשנת 1987 לרביעית באליפות עולם בקונג-פו בטיוואן ברפובליקה של סין ולסירוגין החזיקה בתואר של אלופת צרפת ואירופה כמה שנים רצופות. במקביל למדה בביה“ס היוקרתי לספורט U.R.E.P.S בצרפת, עברה התמחות ברפואה סינית ובנוסף הייתה מאמנת צ’י קונג – יוגה סינית ומורה לספורט בחו”ל ובארץ. כשנחשפה לספרים של ברסלב, מצאה את דרכה בדרך של רבי נחמן.

אדרת: נולדה בבת-ים למשפחה דתית לאומית. סיימה מגמה ריאלית פיסיקלית בהצטיינות. התנדבה בשנת שירות לאומי במסגרת ‘מעיינות ירושלים’ בטיפול בילדים.למדה במכללת אופקים לתואר מורה בכירה לחינוך רגיל ולחינוך מיוחד, בעלת וותק של 20 שנות הוראה. בימים אלו עובדת על ספר שיצא לאור בקרוב. מתוך רצון להתחזק בדרך ה’ עברה דרך מקומות שונים בעולם הדתי והחרדי עד שהכירה את הקרן של רבי ישראל דב אודסר ומאז פעילה גם בהפצת הספרים של רבי נחמן מברסלב. לאחר שכשלו נישואיה הראשונים, חיפשה דרך חדשה לחיים.

gre.jpg

אזמרה: גדלה במושב דתי בדרום, פעילה מגיל צעיר ב’בני עקיבא’ ומדריכה ב’נוער מולדת’.זכתה בתחרויות ארציות בענפי ספורט שונים: התעמלות קרקע, כדורעף כדורסל, שחיה וריצה. פתחה סטודיו לתכשיטנות, למדה שירה וריקוד ובגיל 18 יחד עם חברתה מהמושב התחזקה מקריאת הספרים של הקרן של רבי ישראל בער אודסר ומצאה את ייעודה בהפצה של הספרים ושל הפתק של רבי נחמן מברסלב.

שירן: גדלה בחינוך קיבוצי חילוני בעמק הירדן. הייתה מדריכה ב’נוער העובד והלומד’, ובצעירי ‘דור שלם דורש שלום’. בשירותה הצבאי הייתה מדריכה באתר הנצחה של מוזיאון גולני. סיימה בהצטיינות לימודי משחק מול מצלמה בבית הספר של גלית רוזנשטיין. למדה הנחיה, הקימה מופעי בידור לילדים, ליצנות, מופעי פנטומימה ותיאטרון בובות. עסקה גם בסטיילינג ואיפור במה.במשך 4 שנים גרה בת"א עם בן זוג שחקן ומוזיקאי וביחד עבדו בתאטרון ובקולנוע ובחברות הפרסום הגדולות ביותר בארץ. כתבה סדרת סיפורים קצרים על המפגשים עם אנשים מעניינים במהלך חייה הצבעוניים. בגיל 25 החליטה לחזור בתשובה, נכנסה למדרשה לבנות

‘נתיב בינה’ בירושלים, וגילתה מיד שהיא נמשכת במיוחד לספרי רבי נחמן מברסלב

איך התחברנו?

אצל כל אחת מאיתנו בשלב מסוים בחיים התעורר רצון חזק וכיסופים לחיות חיים של אמונה אמיתית שמבוססים על ערכים של אהבת ארץ ישראל, עם ישראל,התורה והצדיקים האמיתיים. ערכים אלו, הובילו כל אחת בדרכה לספרים של רבי נחמן מברסלב שבהם מצאנו את השלמות המאחדת את הנושאים הללו. החיפוש וההתלהבות לחסידות ברסלב חשפה כל אחת מאיתנו בזמנים שונים לפתקה שנתפרסמה בימנו שנשלחה בדרך נס לרבי ישראל בער אודסר שבה מגלה רבי נחמן מה שנקרא במקורות חז"ל סוד ‘השיר חדש’ שהוא חתימת שמו בצורת שיר פשוט כפול משולש מרובע : נ נח נחמ נחמן שעל ידו הבטיח רבי נחמן יתחדש העולם, מתבטלים כל הצרות, הגלויות ומתאחדים עם ישראל בגאולה השלמה.

כמו שכתוב בליקוטי מוהר"ן תנינא, תורה ח’:

“…ולעתיד יחדש הקב”ה את כל העולם כולו בבחינה זו של ארץ ישראל, כי אז יתגלה שה’ יתברך ברא הכל, ואז יחדש כל העולם כולו בבחינת ארץ ישראל ועיקר קדושת ארץ ישראל הוא ששם הוא השגחתו יתברך תמיד… ואז יתבטל הטבע לגמרי, ויתנהג העולם על ידי השגחה לבד…ואז יתער שיר חדש בחינת (תהילים צח‘) שירו לה’ שיר חדש, כי נפלאות עשה. ..ושיר החדש הזה שיתער לעתיד, הוא בחינת שיר פשוט, כפול, משולש, מרובע, שעולה ע“ב בחינת חסד, שעל ידו יהיה חידוש העולם לעתיד, בחינת: עולם חסד יבנה.”

גודל ההתרגשות וההתפעלות שכל אחת מאיתנו חשה בליבה בהתוודעה לפלא זה והאמונה המשותפת ברבי נחמן חיברו בינינו.

דווקא המפגש בין חברות שבאות מרקע חילוני ומרקע דתי, מארץ ישראל ומחוץ לארץ, ממפלגות ימניות ושמאלניות הראה לנו שה- נ נח הוא הכלי של השלום שמחבר הפכים. ראינו בהתקשרות הזאת אפשרות ליישם את הדיבור של רבי ישראל,בעל הפתק, המכונה ‘הסבא’, שכמה שיותר מתפרסם השיר הזה בעולם מתרבים הניסים ומתאחדים עם ישראל. כמו ששמענו שרבי ישראל אמר ללכת בית בית להפיץ לכל עם ישראל את הפתק הזה וכך הוא מרגיש שתבוא הגאולה.

אהבנו אצל הננחים את השמחה, את המוזיקה, את הריקודים, אהבנו שאצל הננחים אין מערכת היררכית כמו שאמר רבי ישראל: “אין גדולים ואין קטנים כולנו חברים”, אהבנו שההפצה היא ללא מטרות רווח, אהבנו את ההפצה ברוח השמחה הפורימית בסגנון “איש לרעהו ומתנות לאביונים” אהבנו שההפצה משאירה את הבחירה לכל אחד בלי להתערב, בלי להשפיע ובלי מיסיונריות כמו שאמר רבי ישראל: “מי שיקבל יקבל” ללא עננה מיסטית. אהבנו את הפתח שניתן לנשים ליזום בלי להיות משועבדות להנהגה מסוימת חוץ מלעצות של רבי נחמן שמושרשות עמוק בהלכה. אהבנו שזו דרך חדשה לגמרי אף על פי שהלכו בה אבותינו–חסידות מודרנית מחוברת לעתיק יומין. האהבה לעניין חיזקה בנו את הרצון להוציא מהכוח אל הפועל.

כיוון שכולנו מעדיפות להיות בפעילויות חברתיות ולא רק עקרות בית וצריכות עצמאות כלכלית כדי לאפשר את הפעילות האומנותית וההתנדבותית שברצוננו לעשות, מצאנו יתרון בחיים המשותפים המאפשרים ליישם את האופי האנרגטי והרוח ההתנדבותית שלנו בצורה שמתאפשרת כלכלית, שאישה כשהיא לבד לא יכולה לעשות (כמו למשל שאחת מטפלת בילדים והשאר בפעולות הפצה, צדקה וחסד מחוץ לבית ,בתורנות) זאת ועוד איחד בינינו והוביל לבניית בית מיוחד, אמנותי, ייחודי ואפשרי.

מצד העבודה על המידות, רצינו לשבור את הטבע של הקנאה, צרות העין והאגוצנטריות, מתוך ידיעה ואמונה ש“אין מלכות נוגעת בחברתה כמלא הנימה”. דווקא מצד האגו הפמיניסטי, ראינו בזה אתגר מתוך אידיאל חזק ואמונה בכוח האישה !

דבר נוסף שהשפיע על החלטתנו היה מדרש רבא במגילת איכה שמתאר אחר החורבן וגלות עם ישראל איך כל הצדיקים הגדולים ביותר: אברהם, יצחק, יעקב, משה רבנו וירמיהו הנביא יחד עם מלאכי השרת מתחננים לקב"ה להשיב את הבנים לגבולם ולא נענים בתפילתם, עד שמגיעה רחל אימנו ובזכות המסירות נפש שגילתה כלפי אחותה לאה –מתקבלת תפילתה.

כידוע, רחל שהיתה אמורה להתחתן ראשונה עם יעקב הוחלפה באחותה על ידי לבן-אביה, מה שהיה יכול לגרום למצב של קנאה ושנאה ולא די שוויתרה לאחותה, התגברה על קנאתה ובחרה לעזור לה, גם לאחר מכן כשהפכה להיות אישתו השניה של יעקב והיו בו זמנית נשואות יחד אליו, המשיכו לחיות בשלום ודאגה אחת לשניה.
וזו לשון המדרש:

המדרש נתן לנו חיזוק ותקווה שצורת חיים זו יש בה כח להשפיע לטובת כלל ישראל,כיוון שמהווה מן צעד קדימה בצורת המחשבה הכללית ובמקום המציאות של פירוד שיש בעם כשכל אחד סוחב לכיוון המפלגה שלו והאינטרס שלו, נוכל יחד להראות לבורא עולם שיש נכונות לוותר על האגו לטובת השני וזה יהיה משהו שיצדיק קבלת תפילות.

להגשמת הרעיון הזה היינו צריכות שותף שמצד אחד מספיק פתוח לקבל רעיון שכזה ומצד שני מספיק אחראי לקיים את הדברים במגבלות ההלכתיות של התורה. למרות הדעות הנפוצות לא קל למצוא מישהו מספיק אמיץ המוכן להתחייב בצורה רצינית לכל אחת ואחת – לא כהרפתקה זמנית אלא בידיעה ברורה שזו משימה לא פשוטה להקים תא משפחתי שכזה. לכן בהתחלה אף על פי שהיו לנו כיסופים חזקים ליישם את הרעיון הזה ושהיינו מדברות על זה הרבה, עוד לא ראינו את הדרך איך זה יוכל להתבצע. גם היו לנו חששות ופחדים מהלא נודע. ומתח מסוים בין החשק לדבר החדש לבין ההרגלים לצורת החיים שבהם גדלנו. המשך יבוא…

יוצאות בחשיפה ראשונה

בספר המלא עם כל הפרטים הכי אינטימיים של הסיפור האמיתי שלנו

צרו קשר